Urlop rodzicielski

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do:
1.     32 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka,
2.     34 tygodni – w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka.

Z urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice dziecka. W takim przypadku łączny wymiar urlopu rodzicielskiego ojca i matki nie może przekraczać wyżej wymienionego wymiaru, tj. 32 lub 34 tygodni.

Wymiar urlopu rodzicielskiego
Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo, tzn. ciągiem 32 lub 43 tygodnie, albo w częściach, nie później jednak niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Oznacza to, że niezależnie w którym miesiącu dziecko jest urodzone, do końca roku, w którym kończy 6 lat urlop rodzicielski można wykorzystać.

Urlop rodzicielski jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego. Oczywiście dotyczy to sytuacji, gdy ktoś będzie chciał skorzystać z urlopu wychowawczego.

Istnieje pewna zasada co, do długości urlopu rodzicielskiego. Żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem:
Pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku:
1.     Urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
2.     Przyjęcia przez pracownika, o którym mowa w art. 183 § 1, na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie;
3.     Sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
4.      
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego. 
Urlop rodzicielski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Oznacza to w praktyce, że pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu rodzicielskiego.

Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu. W liczbie wykorzystanych części urlopu uwzględnia się także liczbę wniosków o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części, złożonych przez ubezpieczoną – matkę dziecka lub ubezpieczonego – ojca dziecka.

Praca w czasie urlopu rodzicielskiego
Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy. Oznacza to, że np. pracownica chce mieć obniżony wymiar czasu pracy do 0,5 etatu. Pracuje więc na pół etatu, a drugą połowę stanowi urlop rodzicielski, podczas którego nie wykonuje pracy.

W takim przypadku podjęcie pracy następuje na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika, chyba że nie jest to możliwe ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Czyli nie może odmówić chyba, że nie ma możliwości pracy na pół etatu na tym stanowisku. O przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika na piśmie.

Wydłużenie wymiaru urlopu rodzicielskiego w związku z pracą w trakcie jego trwania
W przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:
1.     64 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka
2.     68 tygodni – w przypadkach urodzenia więcej niż jednego dziecka.

Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.

Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego.
Można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w tym celu należy złożyć pisemny wniosek dotyczący rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy – składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy.

Pracownik może zrezygnować z korzystania z urlopu rodzicielskiego w każdym czasie za zgodą pracodawcy i powrócić do pracy.

Warunki zatrudnienia po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu ojcowskiego

Pracodawca dopuszcza pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego do pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na innym stanowisku odpowiadającym jego kwalifikacjom zawodowym, za wynagrodzeniem za pracę, jakie otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu. W praktyce oznacza to, że nie musi być to dokładnie to samo stanowisko, w tym samym dziale ale może być inne, równorzędne. Jeśli chodzi o wynagrodzenie, jeżeli w trakcie trwania urlopu miały miejsce podwyżki, po powrocie z urlopu pracownik musi podnieść wynagrodzenie pracownika o kwotę tej podwyżki.
Rysunek: http://www.rodzicielski.gov.pl/

Komentarze

  1. Jestem przed urlopem macierzyńskim, więc znalazłam tu sporo cennych informacji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zapraszam w przyszłości, pojawią się kolejne wpisy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

      Usuń
  2. Byłam na urlopie rodzicielskim i coś mi świta, że go skróciłam, bo chciałam już do pracy wrócić ;)

    Dużo przydatnych informacji, na pewno wielu osobom post bardzo się przyda.

    OdpowiedzUsuń
  3. J aurlop macierzyński wykorzystałam w całości. I z synkiem zostawałam z nim do ponad 3 lat.

    OdpowiedzUsuń
  4. Przydatny wpis. Ja skorzystałam z urlopu rodzicielskiego w 100 procentach :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo przydatny artykuł. Wielu młodych rodziców nie ma pojęcia, jakiś przysługują im prawa. Często wiele osób nie wie, że oboje rodziców mają prawo skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

    OdpowiedzUsuń
  6. Na pewno przydatny wpis, ale podano tu suche fakty, to samo można przeczytać wszędzie. Bardziej przystępnie byłoby gdybyś podała konkretne przykłady, że tak powiem z życia wzięte ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Starałam się swoimi słowami przedstawić to, co zapisane jest językiem prawniczym. Mimo wszystko mam nadzieję, że komuś się przyda.

      Usuń
  7. Bardzo ciekawe. Tak naprawdę, chodź pracuję od dwóch lat, w temacie urlopów nadal jestem "zielona" a taka wiedza jest bardzo przydatna, choćby na przyszłość, bo dzieci planuję mieć.
    pozdrawiam cieplutko :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Zawsze warto znać swoje prawa, dzięki za merytoryczny post.

    OdpowiedzUsuń
  9. Aktualnie taka wiedza mi sie nie przyda, ale bardzo pomocny wpis dla matek:>

    OdpowiedzUsuń
  10. Przydatny post dla wielu rodziców :) Warto znać swoje prawa :*
    Obserwuje :)
    allixaa.blogspot.com - klik

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Zawsze warto wiedzieć więcej, niż za mało.

      Usuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty