Naczyniak u dziecka

Naczyniaki (haemangioma) to guzy nowotworowe, które składają się z nieprawidłowo rozszerzonych naczyń krwionośnych. Wyróżnia się naczyniaki będące łagodnymi zmianami nowotworowymi lub guzami złośliwymi.

To na tyle mądrowania, a teraz praktyka. Płaski zwykle znika, maksymalnie do ukończenia 2 roku życia. Wypukły wymaga konsultacji chirurgicznej.

Przykład:
Dziewczynka miała u nasady nosa naczyniak, który pojawił się w drugim miesiącu życia. Wyglądał jak dużym guz pod skórą. Konieczna była konsultacje u chirurga onkologa. Zostało wydane skierowanie na badania, w tym usg. Okazało się, że naczyniak może spowodować wady wzroku, jeżeli będzie dalej się rozrastał. Po badaniach dziecko zakwalifikowano do leczenia naczyniaka propranololem, które można rozpocząć do pierwszego roku życia. Po kilku dniach przyjmowania leku była znaczna poprawa. Lek był przyjmowany przez rok. Teraz dziecko ma ponad 2 lata i zero śladu.

Źródło: http://www.naczyniaki.com/naczyniaki.html

Warto więc konsultować, gdyż pediatrzy często bagatelizują takie problemy, tłumacząc, że się wchłonie.

Powyższy przykład był bardziej drastyczny, gdyż w zdecydowanej większości przypadków naczyniaki są tylko mało estetycznym śladem na ciele dziecka.

Źródło: http://www.pudelek.pl/artykul/89117/dziewczynka_poczeta_w_walentynki_ma_na_czole_znamie_w_ksztalcie_serca/

Moje dzieci też miały naczyniaki na czole. Teraz mają niecałe dwa lata i po naczyniakach praktycznie nie ma śladu. Oczywiście nie kierowałam się własną opinią, tylko oglądał je specjalista.

Rada:

Aby pomóc zniknąć naczyniakowi należy go nawilżać specyfikiem właściwym dla tak małych dzieci.

Komentarze

  1. Prosze o kontakt w tej sprawie

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry, czym można nawilżać naczyniaki typu jak na drugim zdjęciu?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty