Urlop wychowawczy

Urlop wychowawczy przysługuje osobie zatrudnionej conajmniej 6 miesięcy. Do tego okresu wliczają się również poprzednie okresy zatrudnienia. Co w praktyce oznacza, że nie trzeba przepracować pół roku u tego pracodawcy, u którego z urlopu wychowawczego chcemy skorzystać.
Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom dziecka lub opiekunom prawnym, będącym pracownikiem w momencie rozpoczynania urlopu. Oznacza to, że jeżeli wiemy, że skończy nam się umowa, nie możemy wystąpić z wnioskiem o urlop wychowawczy na moment, gdy nie będzie już ona trwała.
W przypadku umowy na czas określony urlop wychowawczy przysługuje maksymalnie do dnia zakończenia umowy, nie ulega w żaden sposób przedłużeniu.

Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy. Można go wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 rok życia. Oznacza to, że nie ważne w którym miesiącu dziecko ma urodziny.  
W przypadku, gdy wobec dziecka orzeczono niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności ze względu na jego stan zdrowia, można skorzystać z dodatkowego urlopu wychowawczego, również w wymiarze 36 miesięcy – nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Każdemu z rodziców przysługuje wyłączne prawo do wykorzystania jednego miesiąca urlopu wychowawczego. W praktyce oznacza to, że miesiąc urlopu przysługuje jednemu rodzicowi i tego uprawnienia nie można przenieść na drugiego, który może wykorzystać 35 miesięcy urlopu.
Z urlopu wychowawczego mogą korzystać łącznie rodzice lub opiekunowie. Wówczas łączny wymiar tego urlopu, nie może również przekroczyć 36 miesięcy. Oznacza to, że jednocześnie oboje rodziców może być po 18 miesięcy na urlopie wychowawczym.
Pracownikowi zatrudnionemu na czas określony, urlop przysługuje do dnia, do którego jest zawarta umowa.
Rodzicowi samotnie wychowującemu dziecko przysługuje pełne 36 miesięcy, pod warunkiem, że:
·        drugi rodzic nie żyje,
·        drugiemu rodzicowi nie przysługuje władza rodzicielska,
·        drugi rodzic został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona lub zawieszona,
·        dziecko pozostaje pod opieką rodzica, jako jednego opiekuna.
Urlop można wykorzystać maksymalnie w 5 częściach. Liczba tych części ustalana jest na bazie liczby złożonych wniosków o udzielenie urlopu. Poszczególne części urlopu nie musza następować bezpośrednio po sobie.
Należy pamiętać, że jeżeli korzystało się z urlopu rodzicielskiego w częściach, ich liczba pomniejsza możliwą ilość części urlopu wychowawczego. Wymiar urlopu nie ulega zmianie.
Urlop wychowawczy udzielany jest przez pracodawcę na pisemny wniosek. Należy go złożyć w terminie nie krótszym, aniżeli 21 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia. W okresie 21 dni jest się chronionym przed zwolnieniem. Ochrona nie przysługuje w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz gdy zachodzą przyczyny, uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (zwolnienie dyscyplinarne).

Wniosek może być wycofany nie później niż na 7 dni przed datą rozpoczęcia urlopu. W tym celu również należy złożyć do pracodawcy pisemne oświadczenie.
Jeżeli wniosek o urlop został złożony po wypowiedzeniu umowy o pracę wówczas zostanie on udzielony na czas nie dłuższy, niż do upływu okresu wypowiedzenia. Oznacza to, że wniosek ten nie przerywa biegu okresu wypowiedzenia.
Podczas urlopu wychowawczego można podjąć dodatkowo pracę zarobkową. W tym celu istnieje możliwość powrotu do dotychczasowego pracodawcy lub zatrudnienia w nowym miejscu.  Ta sama zasada dotyczy rozpoczęcia nauki lub szkolenia. Warunkiem, by nie stracić uprawnień do urlopu, jest to, iż praca nie może wyłączać Ci możliwości sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. W praktyce oznacza to, że mona być zatrudnionym na część etatu lub umowę cywilno – prawną.
Jeżeli pracodawca ustaliłby, że doszłoby do całkowitego zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, może wezwać pracownika do powrotu, do pracy w ciągu 30 dni od powzięcia takiej informacji (nie wcześniej niż po upływie 3 dni od wezwania).
W każdym czasie istnieje prawo do rezygnacji z urlopu wychowawczego. W tym celu należy o tym poinformować pracodawcę, najpóźniej w terminie 30 dni przed planowanym powrotem do pracy – w takiej sytuacji pracodawca nie może odmówić prawa do powrotu.
Po powrocie do pracy pracownik masz prawo do powrotu na dotychczasowe stanowisko lub na równorzędne. Oznacza to, że może to być to samo stanowisko ale nie musi. Wynagrodzenie za pracę nie może być niższe od przysługującego Ci przed urlopem. Oznacza to, że jeżeli były podwyżki w okresie urlopu wychowawczego, pracownik musi je również otrzymać.
Jeżeli urlop wychowawczy trwał cały rok za ten czas nie należy się urlop wypoczynkowy.

Jeżeli urlop trwa tylko część roku i pracownik wraca w ciągu danego roku kalendarzowego do pracy, urlop za okres urlopu wychowawczego się należy. 
Zdjęcie: http://www.prawo.egospodarka.pl/118677,Urlop-wychowawczy-2015-do-podzialu-miedzy-rodzicow,1,75,1.html

Komentarze

  1. Bardzo fajnie, że ostatnio i mężczyźni mają szanse na taki urlop :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jedna blogerka twierdziła że podczas urlopu macieżyńskiego czy wychowawczego można pracować i miała pretensje do pracodawcy że nie chciał jej dać zlecenia podczas urlopu. To można czy nie można? Bo na moja logikę to urlop jest po to by być z dzieckiem praca by pracować

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie można na umowę zlecenie wykonywać tej samej pracy, co na umowę o pracę. Pracodawca nie ma obowiązku dać umowy zlecenia.

      Usuń
  3. W końcu tatusiowie się troche zaangażowali

    OdpowiedzUsuń
  4. Niestety kompletnie się nie odnajduję w tym temacie, ponieważ wszystko przede mną. Wpis ciekawie napisany. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  5. Takie tamaty jeszcze przede mną ale na pewno polecę ten blog mojej siostrze która jest młodą mamą.Obserwuje :)
    chemiczna-pilotka.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Przydatne informacje, być może kiedyś się przydadzą.Pozdrawiam! Zapraszam na konkurs na moim blogu:)

    OdpowiedzUsuń
  7. dobrze napisane:) www.flare.com.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. Świetny wpis! Naprawdę bardzo, bardzo przydatne informacje. Temat urlopów w czasie ciąży i po, jest niby prosty ale wcale taki nie oczywisty i dla wielu nie zrozumiały- np. dla mnie. Ja nie mam w tym temacie żadnej wiedzy dlatego chętnie czytam twoje posty!
    pozdrawiam ciepło :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Przydatne informacje, warto je poznać, mnie już to nie dotyczy, ale innym z pewnością pomoże w utwierdzeniu się odnośnie posiadanej wiedzy na ten temat. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  10. Takie artykuły są bardzo ważne i potrzebne, żeby świeżo upieczeni rodzice wiedzieli do czego mają prawo :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Wyjątkowo praktyczny i przydatny wpis. W zawiłościach można się pogubić a dzięki Tobie, wszystko jest jasne i klarowne.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty