Jak kupić pierwsze buty dziecka?

Moi panowie mają już kilka par butów. Pójdą pewnie w ślady mamy :). Jednak dobór
butów nie jest prostą sprawą. Istnieją opinie, że dziecko powinno uczyć się chodzić będąc ubranym w skarpetki, inna teoria wskazuje, że nauka chodzenia winna odbywać się w tradycyjnych kapciach z zapiętkiem i gumową podeszwą. Jak powinno się postępować? Moim zdaniem tak, jak najwygodniej jest dziecku. Moje chłopaki długi chodziły w skarpetkach albo na boso. Teraz noszą buty ale też nie zawsze, bo po mieszkaniu nie zawsze istnieje taka potrzeba.
Ale jak dobrać buty?
Pomiar stopy
W sklepach można dostać, całkowicie za darmo, plastikowe miarki – odcisk stopy z podziałką, wskazującą na rozmiar stopy. Istnieją oczywiście domowe sposoby – sznurek (ale myślę, że to trochę niemiarodajna miara), patyczek (lepsza metoda, gdyż określa czy w bucie faktycznie jest wystarczająco dużo miejsca na długość). Przed przymierzeniem dziecku buta dobrze sprawdzić patyczkiem lub szukać rozmiaru zgodnego z miarką sklepową. Małe dziecko nie powie czy but nie jest zbyt ciasny czy luźny.

Dzieci cierpiące na koślawość stóp lub kolan powinny nosić, zgodnie z zaleceniem ortopedy, specjalnie wyprofilowany obcas. Ich zadaniem jest profilaktyka przed pogłębieniem wady.

Jakie powinny być dobre buty dla dziecka?

1.     Stabilne (dobrze trzymające stopę, nie ograniczając przy tym jej ruchów oraz nie usztywniając za bardzo pięty (zapiętek powinien być elastyczny, bo inaczej buty będą dla stópek jak imadło). Lepszą stabilizację stopy zapewniają buty wiązane i takie są najlepsze. Dla starszych dzieci wygodniejsze są buty na rzepy. Zbyt sztywna cholewka utrudnia chodzenie).
2.     Giętkie (sprężysta podeszwa, „łąmiąca się”przy wyginaniu mniej więcej w jednej trzeciej długości od przodu (tam gdzie zginają się paluszki dziecka), zaś w okolicy śródstopia podeszwa może być twarda.
3.     Dłuższe o centymetr od stópki dziecka.
4.     Z zaokrąglonym noskiem, który pozwala na swobodne poruszanie paluszkami.
5.     Wyściełane w środku skórą lub innym naturalnym bądź "oddychającym" materiałem, który chroni stopę przed nadmiernym poceniem, a więc i przed rozwijaniem się wewnątrz buta drobnoustrojów chorobotwórczych.
6.     Lekkie, by chodzenie w nim nie sprawiało trudności i nie męczyło dziecka. Należy sprawdzić kilka par butów w dłoniach i ocenić jaka jest optymalna waga dobrych butów dla dziecka.
7.     Przewiewne - dobre buty wykonane są ze skóry albo nowoczesnych materiałów "oddychających" tj. goretex czy sympatex.
8.     Estetycznie wykonane.
9.     Ciepłe - wybierając obuwie na jesień lub zimę, zwracaj uwagę na grubość podeszwy, która będzie chroniła stopę przed chłodem. Pamiętaj, że zbyt głęboki protektor na podeszwie będzie szybko łapał błoto lub śnieg, co utrudni dziecku chodzenie. Sprawdź również, czy wewnątrz buta nie ma sztywnej twardej wkładki - ona może utrudniać chodzenie i sprzyjać deformacji stopy.

Dobrze kupować buty w sklepie, w którym można jest zwrócić. Najlepiej najpierw samemu znaleźć właściwe i sprawdzić patyczkiem czy porównać z miarką buty i dopiero później przyjść z dzieckiem.


Po założeniu nowych butów dziecko powinno się przejść, przebiec, przykucnąć itp. Żeby sprawdzić czy nie są zbyt małe. Kontrolę rozmiaru należy przeprowadzać dosyć często, gdyż stopa dziecka bardo szybko rośnie. Jeżeli na dużych palach w skarpetkach, rajstopach pojawiają się dziury oznaczać to może, że buty są ciasne. Samo dziecko może sygnalizować, że bolą go palce czy stopy, niechętnie wkłada buty albo nie chce wcale chodzić.

Zdjęcie: http://www.guki.pl/jakie-buty-dla-dzieci-kupic/

Komentarze

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty