Pierwsze urodziny dziecka - wróżba na roczek

Moje dzieci już niedługo kończą roczek, na tą okazję, zgodnie z tradycją, przeprowadzimy wróżbę. Mianowicie dziecko będzie miało wybrać położone przed nim przedmioty, których symbolika powie nam o jego przyszłości. Są różne wersje, np. trzy przedmioty, a z nich wybierany jest jeden, więcej przedmiotów i dziecko bierze kilka, bądź przedmioty ukryte pod talerzykami i dziecko wybiera talerzyk. My zastosujemy raczej kilka przedmiotów i dowolność w liczbie wyboru. Gdy byłam dzieckiem również poddano mnie takiemu eksperymentowi. Po pierwsze wybrałam pieniądze, następnie książkę i na końcu kieliszek. Alkoholikiem nie zostałam, majątku się nie dorobiłam a szkoły pokończyłam. Jest to bardziej rozrywka dla dorosłych niż samych dzieci, bo podobnie, jak każdy inny zabobon, niczego nie dowodzą.
Na stronie http://wrozby.wieszjak.polki.pl/wrozba-na-roczek-dziecka,wrozby-w-praktyce-artykul,10408107.html znalazłam wyjaśnienie symboliki poszczególnych przedmiotów wybranych przez dziecko.
·        Różaniec (może być zastąpiony książeczką do nabożeństwa, krzyżykiem lub obrazkiem z wizerunkiem np. Matki Bożej) – symbolizuje pobożne, dobre życie. W zależności od regionu czasem wierzono również, że jeśli dziecko sięgnie po różaniec, w przyszłości zostanie księdzem lub zakonnicą.
·        Książka – symbol mądrości. Jeżeli maluch wybierze książkę, będzie dobrze się uczyć, a być może zostanie nawet profesorem.
·        Kieliszek – wybór kieliszka podobno nie zwiastuje niczego dobrego. Mały solenizant polubi w przyszłości alkohol i będzie prowadzić rozwiązły tryb życia.
·        Pieniądze – symbolizują bogactwo i zaradność życiową. Jeśli dziecko sięgnie po pieniądze, będzie wiodło dostatnie życie i nigdy nie zazna biedy.
·        Karty do gry – oznaczają pociąg do hazardu i trwonienia pieniędzy.
·        Młotek lub kombinerki – gdy dziecko sięgnie po narzędzia, oznacza to, że w przyszłości będzie wykonywać zawód z nimi związany. Można to także interpretować, że z pociechy wyrośnie „złota rączka”.
·        Obrączka – gdy maluch wybierze obrączkę, wróży to wczesne zamążpójście lub ożenek. W innych interpretacjach wybór obrączki oznacza po prostu szczęśliwe życie rodzinne i małżeńskie.
·        Długopis – symbolizuje umiejętność pięknego wysławiania się, a także pisarstwo. Istnieje także interpretacja mówiąca o tym, że dziecko wybierające długopis zostanie w przyszłości urzędnikiem, pisarzem lub pracownikiem biurowym.
·        Nici – symbol krawiectwa. Może to oznaczać nie tylko wybór zawodu, ale także umiejętność bycia w przyszłości dobrą panią domu.
·        Ubranko – jeżeli dziewczynka wybierze ubranko, w przyszłości będzie lubiła się stroić (w znaczeniu raczej negatywnym, chociaż istnieją również pozytywne interpretacje).
·        Instrument muzyczny, np. flet lub cymbałki – dziecko będzie bardzo utalentowane muzycznie, może nawet zostanie muzykiem.
·        Kosmetyki do makijażu – gdy dziewczynka sięgnie po kosmetyki, w przyszłości będzie nadmiernie dbała o swój wygląd, wyrośnie na próżną osobę. Istnieje także pozytywna interpretacja, wyjaśniająca że pociecha stanie się prawdziwą pięknością.
·        Telefon komórkowy – dziecko w przyszłości zostanie biznesmenem.
·        Laptop lub myszka komputerowa – symbolizuje zawód informatyka.
·        Indeks studencki – maluch zdobędzie dobre wykształcenie, ukończy studia.

Komentarze

 1. Śmieszą mnie takie zabobony, zwłaszcza w wykonaniu osób przedstawiających się jako wierzące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja lubię od czasu do czasu takie dawne tradycje :).

   Usuń
 2. Przeglądam internet, bo byłem świadkiem takich zwyczajów, na roczek dziecka. Nie spotkałem się wcześniej z czymś takim, i przypominało mi to takie zabawy andrzejkowe, z lanien wosku czy układaniem butów. Ja bym zrobił zabawe ,by na podstawie zadanych pytań , określić- na kogo wychowasz dziecko? I tu tabela: egoista jak tata, zarozumiały jak mama, głupi jak wujek, alkoholik jak ciotka, zgred i chytrus jak dziadek, lewa do roboty jak babcia.. itp itd. Tylko nikt nie lubi taki ,, wróżb'' , a nowy człowiek, jest skazany na błędy i wypaczenia, swoich rodziców.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty