Pierwsza pomoc u dziecka – połknięcie ciała obcego

Małe, okrągłe przedmioty, np. kulki, monety
Jeżeli brak jest jakichkolwiek niepokojących objawów należy poczekać aż dziecko wydali połknięty przedmiot. Zwykle dzieje się to w ciągu 2 – 3 dni. Należy sprawdzać stolec do czasu znalezienia zguby. Jedynym wyjątkiem są małe baterie. W takim wypadku należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Jeżeli w wyniku połknięcia pojawiłyby się problemy z połykaniem, świst wydechowy, krztuszenie, wymioty, oznaczać to może, iż ciało obce utknęło w przełyku. W takim wypadku należy niezwłocznie wezwać lekarza lub zgłosić się na pogotowie.

Jeżeli pojawi się kaszel należy zgłosić się do lekarza. Gdyby istniały problemy z oddychaniem, utrudniające oddychanie należy natychmiast wezwać pogotowie, przerzucić dziecko przez przedramię, głową w dół i uderzać w plecy. Jeśli to nie pomaga uciskać klatkę piersiową. W wyniku wytworzenia się tłoczni uwięźnięty przedmiot może powędrować do jamy ustnej. Trzeba ją sprawdzić i w razie potrzeby usunąć ciało obce.

Ostry przedmiot

Gdyby dziecko połknęło ostry przedmiot konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska. Prawdopodobnie ciało obce będzie musiało zostać usunięte w warunkach szpitalnych.

Komentarze

  1. Aj trzeba uważać. U nas na szczęście nigdy się nic nie stało... chyba.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie osobiście ciężko się to czytało, a co dopiero gdybym był świadkiem. Nigdy w życiu! :/

    OdpowiedzUsuń
  3. Lepiej wiedzieć jak reagować. U mnie na szczęście nic takiego się nie zadziało ale sama, jako dziecko, zasadziłam sobie groszek w nosie. Zaczął kiełkować i nos mi spuchł. Trzeba było wyjmować :).

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo dobry artykuł, bardzo często się zdarza że dziecko weźmie coś do buzi i się zadławi.

    OdpowiedzUsuń
  5. Właśnie trzeba uważać co dziecko ma w ręce, bo potem może sobie włożyć to do buzi lub nosa.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty