Higiena miejsc intymnych - co należy wiedzieć?


Infekcje intymne to problem, który dotyka wielu kobiet, niezależnie od wieku. Świadomość istnienia schorzenia, jego wagi są niskie. Kobiety często wstydzą się mówić na ten temat, nawet w gronie najbliższych. Intymność dla wielu z nas to temat tabu, więc wszystko, co się z nim wiąże jest ukrywane i kamuflowane. Już sama wizyta u ginekologa to wyzwanie dla wielu, a co dopiero kiedy pojawia się problem. Chcę dzisiaj zająć się właśnie tym problemem i podpowiedzieć Wam jak można zapobiegać i leczyć problemy intymne.


Infekcje są niczym innym, jak stanem zapalnym narządów rodnych kobiety wywołanym przez bakterie, grzyby i pierwotniaki. Powodują one schorzenia takie jak: waginoza, kandydoza, chlamydioza, czy rzęsistkowica. Drobnoustroje chorobotwórcze rozwijają się w warunkach ciepła i wilgoci. To jest przyczyną występowania tych problemów w okresie późnej wiosny i lata, wówczas to pojawia się dyskomfort w obrębie narządów rodnych, który towarzyszy infekcjom intymnym. W tym czasie ryzyko pojawienia się infekcji intymnej wzrasta, jeżeli korzystamy z publicznych toalet, basenów, etc. Z tym problemem trzeba walczyć, bo może doprowadzić do negatywnych skutków zdrowotnych, np. do zakażenia szyjki macicy, zapalenia macicy i przydatków, niepłodności, a nawet do poronienia.

Przewaga bakterii tlenowych i pałeczek kwasu mlekowego hamuje namnażanie się szkodliwych bakterii, flora bakteryjna pochwy zdrowej kobiety utrzymuje swój kwaśny odczyn pH. Zaburzenie tego odczynu powoduje, że poziom bakterii się obniża, przez co spada ochrona pochwy, co prowadzi do powstawania infekcji.

O higienę intymną trzeba dbać każdego dnia, ponieważ okolice narządów płciowych są nieustannie narażone na przegrzewanie i nadmierną wilgotność, co stwarza sprzyjające warunki do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, a w efekcie do wystąpienia infekcji i zakażeń.

Należy dbać o higienę miejsc intymnych, kobiety nie mogą zapominać o codziennym myciu tych okolic nie należy jednak przesadzać, by nie pozbawiać się naturalnej bariery ochronnej. Jak wskazują fachowcy optymalne jest podmywanie się dwa razy dziennie wodą, o temperaturze nieprzekraczającej 36 stopni C. Lepiej korzystać z prysznica lub bidetu, nie zalecane są natomiast długie kąpiele w wannie z gorącą wodą, szczególnie kobietom w czasie menstruacji.

Gąbki i myjki nie są wskazane, gdyż bywają siedliskiem bakterii, lepiej myć miejsca intymne dłonią, w kierunku od pochwy do odbytu. Warto korzystać z odpowiednich środków myjących, przeznaczonych do tego celu. Stosowanie mydła jest niewłaściwe, gdyż niszczy ono naturalne, kwaśne środowisko okolic intymnych. Powodują także wysuszanie i podrażnienia. Kobiety, które stosują to samo mydło do podmywania się i mycia reszty ciała, mogą odczuwać pieczenie, swędzenie oraz obserwować zaczerwienienie błon śluzowych. 
Co mogę zatem polecić?

Mucovagin fizjoemulsja jest specjalistyczną fizjoemulsją do higieny intymnej dla kobiet w trakcie leczenia infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Jest szczególnie polecana podczas regeneracji okolic intymnych. Zawiera unikalna formułę drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego BASHYAL TM z oktenidyną.


MUCOVAGIN fizjoemulsja ma działanie regenerujące dzięki specjalnie dobranym składnikom:

· BASHYAL™ to wyjątkowa formuła drobnocząsteczkowego kwasu hialuronowego, który wspiera procesy regeneracji oraz posiada silne właściwości nawilżające
·        Oktenidyna to substancja antyseptyczna
·       Pantenol i alantoina skutecznie łagodzą podrażnienia i wspomagają procesy regeneracji
·      Kwas mlekowy pozwala utrzymać właściwe pH okolic intymnych, co sprzyja odbudowie naturalnej flory bakteryjnej
·       Gliceryna silnie nawilża, poprawia elastyczność i reguluje procesy prawidłowej odnowy okolic intymnych
·        Delikatna baza myjąca bez konserwantów*

Innym produktem godnym polecenia jest Trivagin żel, będący wyrobem medycznym, przeznaczonym do zwalczania infekcji okolic intymnych. Łagodzi objawy infekcji grzybiczych bakteryjnych, takie jak: świąd, pieczenie, zaczerwienienie i podrażnienia towarzyszące upławom. Nawilża przywraca naturalną barierę ochronną okolic intymnych, dzięki czemu chroni je przed rozwojem flory patogennej. Utrzymuje właściwe pH odpowiedzialne za tworzenie bariery ochronnej skóry i wspomaga odbudowę naturalnej flory bakteryjnej sromu i krocza. Eliminuje suchość skóry i błon śluzowych. Nie brudzi bielizny i nie pozostawia uczucia lepkości. Jest łatwy w użyciu.


Zanim zastosujemy żel należy dokładnie umyć i osuszyć okolice intymne, następnie cienką warstwę żelu rozprowadzamy na skórze zewnętrznych narządów płciowych w kierunku od przodu do odbytu. Stosujemy go w zależności od potrzeb, 2-3 razy dziennie. Przed i po użyciu żelu dokładnie myjemy ręce.

#trivagin #mucovagin #międzynamikobietami #oczymkażdakobietawiedziećpowinnaKomentarze

  1. Szkoda,że kobiety mają taką niską świadomość w tej kwestii.. :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo przydatny wpis, zapisze sobie link.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest niezwykle ważna odpowiednia higiena, a jak się dzieje coś niepokojącego to trzeba udać się do lekarza

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty