Komiksy od Wydawnictwa Egmont


Pojawienie się komiksów jako śmiesznych opowieści obrazkowych kojarzy się czasami, kiedy to doszło, do rozwoju prasy drukowanej, był to XIX wiek. Wówczas pojawiały się krótkie i zabawne historyjki w odcinkach. W XX wieku komiksy forma komiksów została dookreślona. Były krótkie i składały się z kilku obrazków w formie paska, tekst wpisywany był w typowe dla gatunku dymki. Początkowo były to czarno- białe rysunki, z czasem w połowie XX wieku stały się kolorowe.


Początkowo skierowane były przede wszystkim do dorosłych, dzisiaj fascynują się nimi ludzie w każdym wieku.

Dlaczego warto, by dzieci czytały komiksy?
 • Pomagają w nauce czytania. Tak, tak, to bardzo dobre na początek rozwijania umiejętności czytania u dziecka. Długie teksty nudzą, zniechęcają. W komiksie krótki tekst, poparty rysunkiem sprawia, że czytanie jest przyjemne i łatwe.
 • Czytanie komiksów to nauka przez zabawę. Te historyjki tekstowo – obrazkowe są interesujące, cieszą, bawią. Często poważne treści mogą zostać w ten sposób przekazane najmłodszym, mniejszym dzieciom. Są wówczas bardziej przystępne.
 • Świetnie wpływają na wyobraźnię. Tekst poparty rysunkiem, który ewoluuje w naszej głowie, wyobrażamy sobie widzianą historyjkę, to jak się poruszają, mówią nasi bohaterzy.
 • Rozwijają estetycznie − łączą słowo pisane z obrazem. To taka forma uporządkowania, gdzie każdy element jest przemyślany i dopasowany. Uczymy się ładu, spójności i sensu.

Dlaczego warto czytać komiksy?
To część popkultury pozwalające oderwać się od rzeczywistości, podążać ścieżką wspaniałego świata, przeżywać z bohaterami niezwykłe przygody. To forma pozwalająca opowiedzieć historię przejmujące i wzruszające, czasami tragiczne.
Komentarze

 1. Jak byłam mała to bardzo lubiłam czytać komiksy :D
  Życzę Szczęśliwego Nowego Roku 2020 :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy byłam dzieckiem, komiksy były bardzo popularne. Wydane na szarym papierze, dziś nazywałyby się eko ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo tych komiksów. 😊Kilka tytułów dobrze znamy bo mamy je u siebie. 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako dziecko bardzo lubiłam komiksy, szczególnie z kaczorem donaldem;D Mam nadzieję,że moi chłopcy również polubią taką formę czytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie dzieci bardzo lubią komiksy i mangi. Cieszę się, że je czytają.

  OdpowiedzUsuń
 6. u nas komiksy maja swoje wielkie odkrycie- dziewczynki z chęcią czytają:) dużo nowości widzę- warto się zaopatrzyć:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że są tutaj bardzo ciekawe komiksy ;) Jako dzieciak bardzo lubiłam je czytać

  OdpowiedzUsuń
 8. Powiem Ci szczerze, że ja nigdy nie lubiłam czytać komiksów. Zawsze rozpraszaly mnie obrazki i narzucaly obraz, jednak wolę u rugby omic wyobraźnię :) ale zgadzam się co do tego, że dla dzieci, które zaczynają czytać komiks to dość łatwa forma literacka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne komiksy - chociaż sama nigdy za nimi nie przepadałam jakoś specjalnie...;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Moi synowie uwielbiają komiksy i mamy ich coraz więcej na domowych półkach. Z chęcią sięgnęłabym po niektóre z tych wymienionych u Ciebie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Za dziecka uwielbiałam komiksy - Tytus, Romek i Atomek :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z komiksami z EGMONT jeszcze nie miałem styczności, za to często sięgam po ich gry planszowe, one także warte są zainteresowania i mają odbiorców w różnych grupach wiekowych. ;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty