Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie recenzja


Na temat Montessori pisałam już kilka razy, ta książka jest tą, którą należałoby przeczytać na samym początku - Metoda Montessori. Naucz mnie robić to samodzielnie. Znaleźć w niej możemy  podstawowe i najważniejsze założenia pedagogiki montessoriańskiej, liczne wskazówki oraz 20 rozwijających aktywności edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku (w tej książce skierowana jest do dzieci głównie w wieku 3-6 lat).


Książka składa się z sześciu rozdziałów. Na początek trochę informacji o  Marii Montessori oraz głównych założeniach tej metody, rozwoju dziecka, zasad pedagogiki Montessori w odniesieniu do wieku od 3 do 6 lat, Montessori w szkole, Montessori w domu, fiszki aktywności.


Kolejny rozdział został poświęcony rozwojowi dziecka. Porusza się tu zagadnienie chłonnego umysłu, okresów wrażliwości, naszych skłonności i dążeń oraz etapów rozwoju.


Rozdział czwarty opowiada o montessoriańskich przedszkolach i szkołach. opisując m.in. jak wyglądają sale, w co są wyposażone (materiały dydaktyczne mają służyć samokształceniu), w jaki sposób pracują dzieci, jaka jest rola nauczyciela (edukatora, jak wolała go nazywać Maria Montessori), itp. Dziecko znajduje w klasie interesującą go aktywność i pracuje nad wybranym materiale. W tego typu placówkach dzieci pracują samodzielnie lub w parach.


Rozdział piąty uczy rodziców jak można zastosować pedagogikę Montessori w domu, zwraca uwagę jak istotne jest zaufanie do dziecka, okazanie mu szacunku, zrozumienia i nadzór nad jego bezpieczeństwem poprzez wspieranie jego samodzielności.

Ostatni rozdział zawiera 20 propozycji aktywności w formie fiszek pedagogicznych (życie codzienne, zmysły, matematyka). Każda jest dokładnie opisana i uzupełniona o zdjęcie.

Moim zdaniem to bardzo interesująca i przydatna pozycja dla każdego rodzica, który wykazuje zainteresowanie metodą Marii Montessorii i chce zastosować ją w swoich domach. Przecież wszyscy chcemy, aby nasze dzieci dobrze sie rozwijały, były mądre i inteligentne, a w dorosłym życiu samowystarczalne i niezależne.


Komentarze

 1. Staram się wiele rzeczy uczyć swoje dziecko i mimo 2 lat jest bardzo samodzielne

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za polecenie tej książki! Muszę więcej poczytać o tej metodzie, może zacznę ją stosować w wychowaniu synka :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieci jeszcze nie mam, ale poczytam- przyda sie na przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ta książka może pomóc rodzicom i wskazać im drogę, założenia pedagogiki Montessori są naprawdę ciekawe i warte poznania

  OdpowiedzUsuń
 5. Może być przydatna pozycja dla rodziców i opiekunów .

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo czytałam o tej metodzie, często z niej coś czerpię - choć nie ze wszystkimi założeniami się zgadzam w 100%.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli kogoś faktycznie interesuje ta metoda to ksiązka jest na pewno dobrą pozycją :)

  OdpowiedzUsuń
 8. muszę to kupić dla mojego syna który niedługo zostanie ojcem

  OdpowiedzUsuń
 9. Jasno opisane podstawy. Przydają się każdemu początkującemu i nie tylko :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wygląda na dobrą książkę :) Przyda się.

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam, że ostatnio wiele rodziców korzysta z tej metody

  OdpowiedzUsuń
 12. Różne opinie słyszałam na temat tej metody, jednym się podoba innym nie...

  OdpowiedzUsuń
 13. Od najmłodszych lat należy uczyć dzieci samodzielności.

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka wygląda na naprawdę pouczającą. Pewnie jest bardzo przydatna ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawa ta książka, widać że ładnie zobrazowane zagadnienia.

  OdpowiedzUsuń
 16. Fajna książeczka, może się z niej nauczyć ciekawych rzeczy. :-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty