Nowe gry i zabawy ćwiczące odwagę


Życie zawsze było trudne, czasem nawet bardzo. Dziecko wchodząc w ten świat, społeczność często  nie potrafi sobie poradzić z napotykanymi problemami, po prostu nie ma odwagi. Naszą rolą, rolą nauczycieli jest pomoc w tym procesie. Nie jest to tak proste i łatwe, ale można temu zaradzić prostymi sposobami, poprzez odpowiednie ćwiczenia, które wydawać by się mogło, nie mają wielkiego znaczenia, a jednak…


Dziś  o książce, która poprzez ćwiczenia pomaga nabyć odwagi. Wykorzystywane są tutaj zabawy ćwiczące odwagę. Rzadko które dziecko jest otwarte na wszystko i nie boi się niczego. Nieśmiałość to poważny problem, gdyż wpływa na brak poczucia bezpieczeństwa i obawy przed krytyką czy brakiem akceptacji ze strony innych. A to dla dziecka jest dużo bardziej ważne niż dla dorosłego człowieka. Każde dziecko odczuwa potrzebę bycia wyjątkowym, mądry, wspaniałym i zdolnym. Takie odczucie usprawnia nabywanie umiejętności kontaktów międzyludzkich, nawiązywaniu przyjaźni.


Zabawy prezentowane w poradniku podpowiadają w jaki sposób wyrażać własne emocje i odczytywać emocje innych ludzi. Pomagają pokonywać lęk, ukazują sposoby radzenia sobie ze stresem. Dziecko ma możliwość wcielenia się w postaci. Maluch ma możliwość postawienia się w ich sytuacji,  starając się naśladować swych idoli poprzez odpowiednie gesty, słowa, zachowania. Takie działanie może pomóc zapanować nad własnymi lękami i zdystansowaniu się wobec nich.


Odwaga, nie jest czymś wrodzonym, co pozostaje raz na zawsze takie samo, to coś, co można w sobie, wyćwiczyć w grupowych zabawach, w szukaniu pomocy u innych i w udzielaniu jej. Zabawy pomagają wypracować właściwe zachowania, co można wykorzystać w sytuacjach trudnych. Lęk jest czymś naturalnym, wrodzonym, pozwala uniknąć niebezpieczeństwa. Należy jednak pracować na odpowiednim zachowaniem, radzeniem sobie z nim. Zabawa poprowadzona w odpowiedni sposób może tego nauczyć.


Książka uczy sposobów wspierania dziecka w odkrywaniu ich mocnych stron, rozwijania umiejętności społecznych, zdolności empatii, a także bycia asertywnym. Pomaga oswajać swoje lęki i odkrywać wzorce, które pomogą im radzić sobie w sytuacjach trudnych, odnaleźć się w grupie, zyskać umiejętność współpracy.

Komentarze

 1. Książeczka prezentuje się bardzo ciekawie, musi być pomocna dla animatorów i wychowawców przedszkolnych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. U dzieci często są problemy z odwagą więc warto

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna książeczka, na pewno coś takiego może się przydać nauczycielom wychowania przedszkolnego, a także animatorom. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniecznie muszę kupić tą książkę- dziękuje za wpis

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam już o niej i mam nawet na liście "do kupienia". Mojemu synowi z pewnością się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podoba mi się ta książka, napewno zmieniła by wiele w naszych zabawach w domu

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie spotkałam się wcześniej z książką o takiej tematyce, na prawdę super sprawa. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Takich mądrych książeczek powinno być więcej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książeczka wygląda całkiem ciekawie. Może też przydaje się dzieciom ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czuję, że to książka dla naszego synka! Jest raczej nieśmiały i wycofany, niełatwo przychodzi mu integracja z grupą - więc może takie zabawy by mu pomogły.

  OdpowiedzUsuń
 11. Znakomite narzędzie wspierające dla nauczycieli, żeby wykształcili w dzieciach odwagę i większą śmiałość wobec życia. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. To fajna książka, idealna dla nas

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie wiedziałam, ze istnieje taka pozycja. Coć czuję, ze wiele by u nas zmieniła.

  OdpowiedzUsuń
 14. Cieszę się, że jest coraz więcej tak ważnych i naprawdę wartościowych książeczek!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty