Toksyczni rodzice jak się uwolnić od bolesnej spuścizny i rozpocząć nowe życie recenzja


"Toksyczni rodzice" to książka napisana przez fachowca, terapeutkę, która treść opiera na przykładach z własnej praktyki. Stanowi ona poradnik dla dzieci rodziców określanych mianem "toksycznymi". Pojęcie to odnosi się zarówno do ojców, jak i matek, którzy wywierają działania fizyczne oraz psychiczne na swoje dzieci.


Książka została podzielona na rozdziały, z których pierwszy poświęcono omówieniu różnych zachowań "toksycznych rodziców", ze zobrazowaniem ich na podstawie przykładów z życia pacjentów autorki. Zostają również uwzględnione problemy objawiające się w życiu dorosłym ofiar.

Część druga poświęcono konkretnym metodom terapeutycznym, umożliwiających samodzielną walkę z dziedzictwem "toksycznych rodziców". Proponowane są proste ćwiczenia, umożliwiające uzmysłowienie sobie istnienie niewłaściwych postaw rodziców, myślenia  oraz sposobów ich rozwiązywania. Oczywiście nie można zapomnieć o roli terapii indywidualnej lub grupowe, których autorka wcale nie neguje.

Kolejny rozdział został poświęcony osobom z doświadczeniami  
kazirodczymi.

Poradnik osadzony jest w realiach amerykańskich, jednak daje się łatwo przełożyć na grunt polski. W USA  pozycja rodziny w życiu dorosłego człowieka jest inna niż u nas, a terapia stanowi normalną część życia. Niestety, na naszym gruncie nadal jest wstyd chodzić do psychologa, na terapię. Ludzie udają, że nie mają problemu, wstydzą się go i wolą się męczyć, zamiast iść po pomoc. W ogóle trudno się często przyznać  do tego, że się ma problem. Niektóre twierdzenia i ćwiczenia mogą sprawiać wrażenie, że się na wyrost, odmienne, nie pasujące do naszej kultury.

Mimo wszystko daje się je dostosować do naszych warunków i indywidualnej sytuacji. Oczywiście nie jest fachowcem w tej dziedzinie, a jedynie laikiem, choć myślę, że nie mylę się w mojej ocenie.

Jeżeli uważasz, że w relacji z rodzicami coś jest lub było nie tak możesz znaleźć w tej książce odpowiedzi na niektóre pytania oraz sposoby jak sobie poradzić z problemem.

Jeśli jesteś rodzicem, myślę że warto,  abyś również przeczytał książkę, bo być może sam popełniasz jakieś błędy, które wpływają na Twoje dziecko i odcisną piętno na jego przyszłym życiu.
Komentarze

 1. Bardzo ciekawy tutuł. Przyciąga uwagę i zachęca do przeczytania. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak, toksyczni rodzice to straszna sprawa, szkoda tylko, że tak wszyscy się wstydzą chodzić do psychologa... :/

  OdpowiedzUsuń
 3. W takich układach jednak potrzebna jest terapia oraz rozmowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że takie książki są potrzebne wielu ludziom. Ja sama wychowywałam się w czasach, kiedy wiele rzeczy, które teraz są nie do pomyślenia, było na porządku dziennym.

  OdpowiedzUsuń
 5. brzmi ciekawie, na pewno sięgnę w odpowiednim czasie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. póki co nie potrzebuję takich książek ale warto wiedzie o takiej propozycji!

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie sięgam po tego typu książki, ale wiem, że są ludzie, którzy je lubią.

  OdpowiedzUsuń
 8. Koniecznie muszę się rozejrzeć za tą książką. Kto wie, może sama popełniam jakieś takie błędy w wychowywaniu synka. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. NIe przepadam za poradnikami, ale z tego co piszesz warto po tą książkę sięgnąć, by uzmysłowić sobie jakiś błędów nie popełniać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Temat niezwykle trudny i niemalże tabu a może skutkować na całe życie

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze jest sobie uświadomić, że możemy się odciąć od takich toksycznych relacji, i nie musimy ich ciągnąć na siłę. Nawet jeśli chodzi o rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie miałam okazji jej czytać, dziękuję za polecenie. Chętnie ją kupię dla siebie. Warto jest uświadamiać ludzi, sama dla siebie też chętnie przeczytam, aby nie popełniać błędów w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 13. nie lubię poradników, chociaż liczba sprzedanych egzemplarzy robi wrażenie :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie jest to typ książek po które sięgam ale uważam że jak najbardziej są one potrzebne

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajnie, ze takie książki wychodzą. Bo u nas rodzice to świętość, i nie można im powiedzieć 'nie', co później skutkuje wieloma problemami w dorosłym życiu.

  OdpowiedzUsuń
 16. Toksyczne relacje rodzinne to problem wielu znanych mi osób, mój również - więc chętnie sięgnęłabym po taką lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dobrze, że powstają takie ksiażki. Wiele osób powinno po nie sięgać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty