Co robić by się nie pocić?

Pocimy się w sytuacji przegrzania organizmu, chociażby podczas upałów czy wysiłku fizycznego. Jest to obrona organizmu przed przegrzaniem. Pocimy się minimalnie nawet w sytuacji, gdy nic nie robimy, jest to związane z procesami przemiany materii, podczas których wydziela się ciepło.

W pierwszej fazie organizm zapobiegając przegrzaniu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co powoduje, że więcej krwi dociera pod powierzchnię skóry i tym samym ulega schłodzeniu. Jeżeli to nie jest wystarczające uruchamiane są gruczoły potowe znajdujące się w skórze właściwej. Za pomocą małych kanalików pot z gruczołów jest wyprowadzany na zewnątrz skóry.

Nadmierna potliwość spowodowana jest zaburzeniami pracy gruczołów potowych, wówczas ilość wydzielanego potu jest znacznie większa niż wynikałoby to z zapotrzebowania organizmu. Towarzyszy mu również zmiana zapachu potu, który jest intensywny, niekiedy trudny do wytrzymania. W normalnych warunkach przy odpowiedniej diecie oraz właściwym trybie życia pot jest bezwonny.

Istnieją dwa rodzaje nadpotliwości. Pierwsza to potliwość pierwotna ogniskowa, dotyczy zaledwie 1 – 3% populacji. Obserwować ją można już w dzieciństwie lub wczesnej młodości. Cechą charakterystyczną jest nadmierna potliwość głowy i twarzy. Nie została jednoznacznie określona przyczyna tego problemu, podejrzewa się, iż wynika to z dysfunkcji układu nerwowego.

Drugi rodzaj to potliwość uogólniona wtórna, której przyczyną są zwykle stany chorobowe organizmu, lub czynniki zewnętrzne, chociażby palenie papierosów, nadużywanie napojów kofeinowych. Ten rodzaj potliwości może występować podczas klimakterium, silnego stresu emocjonalnego czy infekcji ogólnoustrojowej.

Nadpotliwość często bywa następstwem niezdrowego stylu życia, chociażby wspomniane już palenie papierosów, zbyt dużej ilości napojów kofeinowych czy złej diety, ponadto nadużywanie alkoholu. Eliminacja tych czynników powinna sprawić, iż potliwość zdecydowanie się zmniejszy lub nawet zniknie.

Nadmierna potliwość często ma podłoże psychiczne, pot jest wydzielany napadowo i objawia się na skutek bodźców emocjonalnych. Zwykle te objawy słabną po 25 roku życia.

Nadpotliwość najczęściej współtowarzyszy schorzeniom tarczycy, cukrzycy, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, niewydolności serca oraz niektórym nowotworom. Dlatego tak ważne jest, aby ustalić przyczynę nadmiernej potliwości.

Co można zrobić aby zmniejszyć przykre konsekwencje potliwości. Przede wszystkim odpowiednia higiena, czyli prysznic, czasem nawet kilka razy dziennie. Należy nosić ubrania z przewiewnych, naturalnych i oddychających materiałów. Są również dostępne środki apteczne przeciwdziałające potliwości. Konieczny jest odpowiedni dobór dezodorantu czy antyperspirantu. Można stosować preparaty działające uspokajająco, powodujące rozkurcz mięśni gładkich czy stosowane domiejscowo, a zawierające 10% chlorek glinu, który ogranicza aktywność gruczołów potowych. Ekstremalny jest zastosowanie toksyny botulinowej.

Komentarze

  1. Przykra dolegliwość. Najgorsze jest to, że ludzie czasem nie zdają sobie sprawy ze swojego zapachu, nie mają potrzeby skorzystania z prysznica więcej niż raz dziennie czy użycia antyperspirantu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety tak bywa. W pracy miałam taką panią i jej koleżanki zasugerowały, że powinna sobie kupić jakiś kosmetyk, to kupiła sobie pomadkę.

      Usuń
  2. Higiena to podstawa, dobrze, jakby każdy o niej pamiętał ;-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, dzisiaj byłam w urzędzie i przyszedł pan, który swoim zapachem wypełnił cały korytarz i to nie wynikało z jakichś dolegliwości, ale ewidentnie z braku higieny.

      Usuń
  3. Wiele osób zapomina, że pocenie się to naturalna sprawa, termoregulacja organizmu, i jest nam potrzebne do zachowania zdrowia. Problem jest wtedy, kiedy pocimy się nieadekwatnie do temperatury otoczenia...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrze, że teraz są jakieś środki zapobiegające potliwości.

      Usuń
  4. Nienawidzę tego uczucia i non stop izywam anyyperdpirantu co tak naprawde nie jest zdrowe ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. pot jest okropny i uciążliwy... osobiście stwierdzam że zima jest równie okropna...grube swetry(?) tona ciuchów na sobie a organizm się poci ;( bardzo przydatny i ciekawy post! pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Wiadome każdy się poci, ale naprawdę współczuję ludziom co mają problem z nadmierną potliwością. Bardzo ciekawy wpis ;)

    http://kuraibanii.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  7. Przydatny post, fajnie, że o tym piszesz.

    http://moniqa-blog.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  8. Mamy kolegę, który ma problemy z potliwością, co utrudnia mu kontakt z rówieśnikami :/ Przykra sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawy i bardzo przydatny post :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawy post, można się sporo dowiedzieć :)
    http://modaidekoracje.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  11. Ja tylko mam takie problemy gdy jestem chora, albo się czymś stresuje. Na szczęście na codzień nie mam problemów z potem. Buziaki

    caiawichowska.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  12. Znałam kiedyś kogoś, kto miał z tym ogromne problemy. Regularny prysznic nie pomagał, nawet ubrań nie dawało się doprać. Okropna sprawa.

    OdpowiedzUsuń
  13. Zmagałam się z problemem nadmiernej potliwości stóp wiele lat, niestety nic nie pomagało. Z resztą ciała jakoś sobie radziłam. Próbowałam konsultacji u lekarzy, leków, wszystkich możliwych produktów z drogerii ... Nie pomogło zupełnie nic. Koleżanka wspomniała kiedyś, że może zastanowiłabym się nad botoksem. Na początku podchodziłam do tego pomysłu bardzo sceptycznie, ale w końcu zdecydowałam się na zabieg http://www.aestetica.pl/botox. W końcu nie miałam już nic do stracenia. Po kilku zabiegach problem minął i wiecie co? Kompletnie nie żałuję decyzji. W końcu, po tylu latach udręki, znalazłam rozwiązanie, które okazało się jako jedyne skuteczne. Nareszcie nie wstydzę się ściągać butów odwiedzając znajomych. Jeśli ktoś zmaga się z podobnym problemem, polecam zastanowić się nad takim rozwiązaniem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty