10 paź 2018

Maurizio. Kot w okularach oraz Tajemnica namokniętej gąbki seria Czytam sobie z bakcylem Wydawnictwo Egmont - recenzja


Dzisiaj parę słów o literaturze dziecięcej. Seria „Czytam sobie z BAKCYLEM” Wydawnictwa Egmont przeznaczona została dla dzieci, które doskonale opanowały poziom trzeci z serii „Czytam sobie” i chcą zgłębiać arkana czytelnicze poprzez dłuższe, bardziej rozbudowane, zdecydowanie dojrzalsze fabuły, rozbudzające pasję czytania. Grupą docelową mogą być dzieci w wieku 7 – 10 lat. Oczywiście, nie trzeba przeczytać wcześniejszych książeczek, aby zachwycić się dwoma, o których chcę poniżej napisać.


Maurizio. Kot w okularach.
To bardzo humorystyczna książka, gdzie w sposób bardzo przyjemny, lekki przedstawiono problemy, z którymi boryka się młodzież i dzieci. Bohaterem jest kot Maurizio – znany i popularny wokalista zespołu „Stalowe Wibrysy”. Ma on problem, jego zdaniem bardzo wstydliwy, otóż nosi okulary. Niby nic poważnego, ale gdy gazety zaczęły o tym pisać  muzyk poczuł się skompromitowany. Bał się, że z tego powodu straci swoich fanów, a on zostanie uznany za niedojdę i fajtłapę. Gazeta, chcąc zarobić na tej sensacji, zwiększa nakład. Maurizio myślał, że to początek jego upadku, sprawy nabierają jednak innego biegu. Nasz bohater postanawia ukryć się przed światem, zamieszkuje w schronisku dla zwierząt z nadzieję, że nikt go nie rozpozna. Czy kot poradzi sobie w nowej sytuacji? Będzie potrafił wieść skromne życie? Żyć w grupie? Na te i inne pytania poznacie odpowiedzi czytając książkę.
Tajemnica namokniętej gąbki.
W szkole Bratka i Ziutka dzieją się dziwne rzeczy. Kreda jest mokra, śliska i ma zielonkawy kolor, z gąbki cieknie cuchnąca szlamem woda, a na dodatek ktoś zmienia worki, chowa buty i brudzi fartuchy! Chłopcy wraz z siostrami postanawiają rozwikłać zagadkę, całą akcję mianują nazwą „Tajemnica Namokniętej Gąbki”. Stosunkowo szybko trafiają na trop i wykrywają sprawczynię całego zamieszania, boją się jednak ujawnić prawdę, bo czy ktoś im uwierzy? Od tego momentu w ich życiu pojawia się pewna, niezwykła postać, co daje początek  ekscytującej przygody.


Książki są bogato ilustrowane, litery duże, poręczny i wygodny format. Mają nie tylko interesującą, wartką akcję, ale prezentują również takie wartości jak przyjaźń, miłość między rodzeństwem, szacunek do innych, wiarę w marzenia.56 komentarzy:

 1. Książki fajnie się zapowiadają :) Piszesz, ze dedykowane dla dzieci w wieku 7-10 lat czyli takich (mniej więcej), które uczą się czytać. Czcionka jak widzę jest dość duża i pewnie szybko się czyta. Lubię czytać książki dzieciom :)

  OdpowiedzUsuń
 2. świetna inicjatywa, śliczne ilustracje, oby jak najwięcej takich książek!

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama bym przeczytała takie książki

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy oba tytuły. Maurizio chyba najbardziej mi się podoba, aczkolwiek druga historia jest równie ciekawa! W ogóle jest to świetna seria, ktora systematycznie się powiększa. I dobrze bo książki są super!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie chyba część gąbkowa szczególnie się spodobała :).

   Usuń
 5. Bardzo fajna seria. Ilustracje zachęcają dzieciaki do czytania

  OdpowiedzUsuń
 6. No nie... Zespół Stalowe Wibrysy mnie rozwalił ;D Jeśli kiedykolwiek będę mieć dzieci, to na pewno dam im do czytania te książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja sama chętnie bym się zapoznała z " Tajemnicą namokniętej gąbki" 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. Bajecznie ilustrowane, super na prezent.

  OdpowiedzUsuń
 9. bardzo ciekawe książęczki
  brakuje ich w naszej biblioteczce

  OdpowiedzUsuń
 10. Ilustracje w książkach są ważne, bo działają też na wyobraźnię dziecka, ciekawa pozycja

  OdpowiedzUsuń
 11. Seria bardzo ciekawa. Ilustracje są istotną jej częścią jak sądzę. Warto pomyśleć o nich na przykład przy wyborze prezentu. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Duże kolorowe obrazki w książkach zawsze interesują moją córkę

  OdpowiedzUsuń
 13. Pomysły na książkowe prezenty dla młodych czytelników. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Fantastyczna seria! Czekamy na kolejne tomy:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Te ilustracje po prostu mnie urzekły. Cudowne :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszystkie książki Zofii Staneckiej są świetne, z tą zapewne podobnie.

  OdpowiedzUsuń
 17. osobiście Egmonta kojarzę bardziej z komiksów niż książek dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 18. Piękne ilustracje i chwytliwe tytuły, szczególnie ten o tajemnicy namokniętej gąbki :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Drugi tytuł przeczytałam jako: "Tajemnica nomolnej gąbki!" hahaha. To mogłaby być ciekawa książka dla dorosłych! Wracając do tematu! Pierwsza książka zdecydowanie dla mnie wygrywa jeśli chodzi o ilustracje!

  OdpowiedzUsuń
 20. Ta seria książek ciągle się u nas rozrasta :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Zapowiada się świetna lektura, moi synkowie jeszcze za mali, ale wpisze sobie na listę (która juz końca nie ma)

  OdpowiedzUsuń
 22. Tajemnica namokniętej gąbki i mnie zaciekawiła! ;) A dawno przestałam być dzieckiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Ładna, kolorowa książeczka. :-)

  OdpowiedzUsuń
 24. Mam kilka odsłon z tej serii i zaciekawiły nas i ilustracje i treść

  OdpowiedzUsuń