11 paź 2018

Przygoda na rafie Monika Bronicka Wydawnictwo Bernardinum - recenzja


Książki oparte na własnych doświadczeniach są wspaniałe, prawdziwe. Opisywane przygody i przeżycia są bliższe naszemu sercu. Takie książki chcę zaproponować. Przygoda na rafie – dwie części, zostały napisane przez Monikę Bronicką żeglarkę, podróżniczkę i reprezentantkę Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney (2000) i Atenach (2004). Historia opowiada o trójce rodzeństwa:  Stasia, Jack i Tobo, którzy wraz ze swymi rodzicami żeglują w pobliżu Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii. Przygody, które przeżyli opisała ich mama. Czy dzieci nudziły się podczas tej wyprawy? Dowiecie się czytając obie części książki "Przygoda na rafie", które ukazały się nakładem Wydawnictwa Bernardinum.
W pierwszej części narratorem jest chłopiec, sześcioletni Jack, którego imię pochodzi od najsłynniejszego pirata na świecie, Jack'a Sparrowa. Jest zachwycony życiem na jachcie, które różni się od codzienności w Polsce. Rodzice nie muszą pracować i mają dużo czasu dla dzieci. Chociaż wraz z mamą przerabiają szkolny materiał, to lekcje nie są zbyt długie, większość dnia mogą spędzać na zabawie, która jest prawdziwą szkołą życia i lekcją przyrody w jednym. Dzieci obcują z dzikimi zwierzętami w ich naturalnym środowisku, mają możliwość zobaczenia wspaniałej rafy koralowej, pływają z rekinami, obserwują parzące meduzy i niebezpieczne płaszczki, pływają z żółwiami, łapią kraby i ogórki morskie, piszą atramentem z kalmara, mają też własne akwarium, w którym podziwiają złowione przez siebie morskie stworzenia, wypuszczane później z powrotem  do morza. Pasją chłopca są rekiny, o których wiele opowiada.Narratorem i jedną z głównych bohaterów drugiej części, "Przygoda na rafie 2" jest ośmioletnia Stasia. Dziewczynka skupia się na innych  aspektach życia na jachcie. Opowiada o tym jak zbudowana jest łódź, o kuchni jachtowej oraz o tym co robić podczas sztormu. Stasia opisuje spotkanie z delfinami i granikami kartoflanymi, z krokodylem w australijskim zoo, ogromnymi jaszczurkami z wyspy Lizard oraz latającymi lisami. Bohaterka opowiada o krajobrazach wysp znajdujących się na Morzu Koralowym. Dziewczynka poznaje również inne dzieci, które podobnie jak ona pływają w okolicy na łódkach.

Książki napisane są bardzo przystępnym jeżykiem, odpowiednim dla dzieci w wieku przedszkolnym, jak i wczesnoszkolnym. To źródło informacji z zakresu żeglarstwa oraz wiedzy o australijskiej przyrodzie. Ilustracje przypominają trochę dziecięce rysunki, ponadto w drugiej części umieszczono obrazki do samodzielnego pokolorowania przez dzieci.


Polecam gorąco obie części Przygody na rafie.

36 komentarzy:

 1. Hymmm ilustracje mnie nie zachwyciły, ale historia jest bardzo ciekawa. Poza tym jeśli ukazuje inny sposób wychowania dzieci w przystępny sposób to jestem jak najbardziej na tak! Kontakt z naturą i bliskość rodziny są bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, jakby każdy miał możliwość choć od czasu, do czasu móc tak pożyć.

   Usuń
 2. Bardzo ciekawie wydana książka, myślę, że spodoba się dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejne ciekawe książeczki dla maluchów:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie kreatywne książeczki! No i te ilustracje są przepiękne...

  OdpowiedzUsuń
 5. Na samym początku czytania tekstu myslałam, że ta książka jest dla dorosłych. Dopiero jak zobaczyłam okładkę to zorientowałam się, ze jednak dla dzieci. Wygląda ciekawie. Warto dzieciom sprawić tę książke. Niech same ocenią

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna historia i przesłanie. Ciekawa pozycja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książeczki z pewnością spodobają się młodym czytelnikom, taka tematyka przyciąga zarówno chłopców jak i dziewczynki. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Genialne ilustracje, które nie są krzykliwe a i tak wzbudzają zainteresowanie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tematyka morska to i dla mnie :P Więc od razu lepiej będzie mi się je czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mamy obie części. Jedną czytaliśmy rok temu, tę drugą otrzymaliśmy w tegoroczne wakacje. Wspaniała lektura. Nawet pisalsm o nich u siebie :) Przygod rodziny i informacje które można poznać o żeglowaniu są naprawdę interesujące.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka inna książeczka, bardzo przyjemna i prawdziwa :).

   Usuń
 11. Historia bardzo mnie zaciekawiła, także chętnie się w nie zaopatrzę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ilustracje takie sobie, ale historia... brzmi zachęcająco!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilustracje zachwycają moje dzieci :) więc może dorosłym czasem moga nie przypaść do gustu :).

   Usuń
 13. Świetna książka. Bardzo się dzieciakom podoba

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajne propozycje dla najmlodszych :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. I proszę jakie ciekawe książeczki o żeglarstwie, też lubię żeglować i chętnie bym przeczytała :-))) Zamiast dzieci :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo oryginalne ksiazeczki o nietypowej tematyce. Fajnie poczytac o czyms, czego zawsze chcialo sie sprobowac ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam takie kolorowe książeczki.

  OdpowiedzUsuń