4 lis 2018

"Filip, lis i magia słów" Elżbieta Zubrzycka Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - recenzja


Książki są niesamowitym odkryciem, uczą, bawią, są przyjaciółmi. Szczególnie ważne jest czytanie dla dzieci i przez dzieci. Ważne, aby książki były mądre i pouczające. Idealnymi są napisane przez specjalistów i fachowców. Taką fantastyczną książką, z którą ostatnio się zetknęliśmy jest Filip, lis i magia słów autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej. Bajki psychologiczne mają to do siebie, że uczą i zapewniają rozrywkę. To 4 część z serii o dzielnym króliczku.


Tytułowy Filip to zajączek, bardzo ufny i ciekawski, co często stanowi źródło licznych komplikacji. Pewnego dnia spotyka żółtego zająca, nie będącego mieszkańcem Wysokiego Lasu. Nasz bohater bardzo chce się zaprzyjaźnić z nowym kolegą, proponuje liczne zabawy, zapoznaje z terenem. Towarzysz jednak nie jest taki przyjacielski i jedyne na czym mu zależy, to dominacja nad Filipem.


Nasz bohater odczuwa dyskomfort, pewien dysonans przebywając z nowym towarzyszem, wraca do domu i opowiada o wszystkim rodzicom. Ci są zaniepokojeni sytuacją, obawiają się złego wpływu na Filipa. Zależy im, aby dzieci były pogodne, optymistyczne, by czerpały radość z każdej chwili życia. To właśnie był powód braku kontaktów z rodziną, która jest ponura, samolubna i zgorzkniała. Aby wzmocnić pozytywizm rodzina wieczorami bawi się w grę JA JESTEM. Zabawa polega na tym, iż mówią o sobie tylko w superlatywach, wspierając się w tym wzajemnie.  Nagrodą są smakołyki ze suto zastawionego stołu. Za każdym razem zajączki wzmacniają swoją samoocenę oraz starają się eliminować swoje negatywne cechy. 


Pewnego dnia dzieje się coś niedobrego, Filip nie wraca na noc do domu. Podczas ucieczki przed rudym lisem wpada wraz z nim do głębokiego wykopu. Czy dobre słowa i pozytywne myślenie mu pomogą? Czy jest jeszcze szansa dla Zajączka?  Co zrobi lis?Książką jestem zachwycona. Pięknie napisana, mądra, idealna dla dzieci, które bazując na przemyśleniach i zachowaniach rodziny zajączków, uczą się relacji międzyludzkich, podejścia do siebie samego oraz innych, samoakceptacji, uczą się przyznawać do emocji i jak je nazywać, rozróżniać postawy, pokazuje piękno przyjaźni, życzliwości względem innych, akceptacji, asertywności.

To historia o przyjaźni, która nie zna granic. Czy można uchronić dziecko przed całym złem świata? Nie da się, jednak możemy mu pomóc przejść przez życie wpajając wartości, które pomogą rozwiązywać problemy.


Na zakończenie książki znajduje się mini poradnik dla rodziców, jak używać jej w trakcie pracy z dziećmi. Dla dzieci jest teatrzyk do pokolorowania i własnoręcznego tworzenia.


40 komentarzy:

 1. Lubię książki dla dzieci, są niezwykle pouczające i mądre.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ta jest wyjątkowa, napisana przez znawców tematu.

   Usuń
 2. Z tego co piszesz ta książka mocno nadrabia fabułą i walorem edukacyjnym. Bo kreska to niestety jakaś porażka - koszmar rodem z PRL-u albo co gorsza XIX-wiecznej Japonii :/

  OdpowiedzUsuń
 3. A mnie właśnie takie ilustracje bardzo się podobają! Lubię takie trochę retro, vintage klimaty. Przecież nie wszystkie rysunki muszą być idealne, komputerowe i perfekcyjne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo mi się podoba ta pozycja musimy ją nabyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudna inspiracja - nie tylko dla dzieci, świetne są tego typu bajki

  OdpowiedzUsuń
 6. książka przedstawia się bardzo ładnie pod względem graficznym

  OdpowiedzUsuń
 7. śliczne ilustracje:) trochę przypominają te z mojego dzieciństwa:)

  OdpowiedzUsuń
 8. aż przypomina się dzieciństwo, świetna sprawa. Zapraszam do obserwujących :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak ostatnio przeglądam te książki dla najmłodszych to jestempelna podziwu dla ilustracji i sposobu ich wydawania, są po prostu piękne 😍😍😍

  OdpowiedzUsuń
 10. piekna mądra książka- zapisuje sobie bardzo mnie urzekła

  OdpowiedzUsuń
 11. ależ cudowna książeczka! najważniejsze że uczy i bawi :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Prześliczna oprawa graficzna. Dzieciaki muszą naprawdę cieszyć się z tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo ładna oprawa graficzna.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawy wpis, super, że znalazło się miejsce na porady dla rodziców :)

  OdpowiedzUsuń
 15. U nas bardzo dużo się czyta ,tej książki jeszcze nie czytaliśmy:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wszechstronna książeczka , podoba mi się bardzo...

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam książki ilustrowane w takim "starym" klimacie

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetna książka piękne ilustracje

  OdpowiedzUsuń
 19. Te ilustracje zdecydowanie skradają moje serce <3

  OdpowiedzUsuń
 20. Idealna dla dzieci z pięknymi ilustracjami

  OdpowiedzUsuń