Przerwa na karmienie piersią, zasady korzystania

Jeśli chodzi o przerwę na karmienie piersią zgodnie z art. 187 § 1 Kodeksu pracy pracownica karmiąca piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy, a jeżeli pracownica karmi piersią więcej niż jedno dziecko – do dwóch 45-minutowych. Przerwy te mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. 

Oznacza to nic więcej jak to, że przy jednym dziecku można mieć godzinę przerwy, a przy co najmniej dwójce 1,5 godziny. Zwykle kobiety albo przychodzą później do pracy, albo wychodzą wcześniej.

Brak jest przepisów prawa określających wymóg przedstawienia przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że karmi ona dziecko piersią. Udzielenie pracownicy przerw (lub przerwy) na karmienie piersią powinno więc nastąpić na podstawie jej oświadczenia. Jednak, pracownica musi móc w każdym momencie udowodnić, że rzeczywiście przysługuje jej uprawnienie do korzystania z przerw na karmienie piersią pod rygorem uznania, że takie prawo jej nie przysługuje. Jeżeli fakt karmienia piersią nie zostanie udowodniony wówczas nie jest jej należne wynagrodzenie, a nieobecność może zostać uznana za nieusprawiedliwioną. Dlatego też, uzyskanie stosownego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego, że pracownica karmi piersią jest w interesie samej pracownicy.

Zasadniczo brak przedstawionego zaświadczenia lekarskiego nie może stanowić podstawy do odmowy udzielenia pracownicy przerwy na karmienie piersią. Jednakże gdyby okazało się, że pracownica była nieuprawniona do korzystania z przerw w pracy na karmienie piersią, pracodawca ma prawo nie wypłacić pracownicy wynagrodzenia za czas przerw, a nawet żądać jego zwrotu, jeżeli było już wypłacone. Może także zastosować w stosunku do pracownicy inne sankcje, łącznie z rozwiązaniem umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym.


Zdjęcie: http://medycznyolej.org/marihuana-a-karmienie-piersia/

Komentarze

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty