Jak wytropić chorobę u dziecka – gorączka, jak postępować?

Gdy mamy podejrzenie choroby u dziecka na początku mierzymy gorączkę. Normalna temperatura u dziecka mieści się w przedziale od 36,1ºC do 37,8 ºC. Jest to uzależnione od pory dnia. Najniższa jest ok. godziny 4 rano, a najwyższa ok. godziny 18. Różne czynniki mogą powodować okresowy wzrost temperatury u zdrowego dziecka, chociażby, gdy dziecko szaleje podczas zabawy, lub jeżeli jest zbyt ciepło ubrane do spania, wówczas się poci. Także po jedzeniu, kiedy to organizmowi potrzebna jest energia do trawienia, temperatura ciała również może wzrosnąć.

Jeżeli pomiar wskazuje, że temperatura jest podwyższona należy ją zmierzyć ponownie za pół godziny. Może to być tylko chwilowy skok. Jeżeli stwierdzona jest choroba to należy dziecku mierzyć temperaturę regularnie co 4 – 6 godzin. Jeżeli temperatura powyżej 38,5 ºC utrzymuje się przez 2 – 3 doby należy zasięgnąć opinii lekarza.

Gorączka pojawia się jako reakcja organizmu na różne czynniki, chociażby wirusy czy bakterie. Są dzieci, które reagują bardzo wysoką gorączką na drobne problemy, jak i takie, które nawet przy poważnych schorzeniach mają niewielką temperaturę.



Gorączka to sygnał walki organizmu z chorobą. Wzrost temperatury przyspiesza proces przemiany materii, co z kolei zapobiega mnożeniu się chorobotwórczych zarazków. Dlatego, gdy dziecku dostanie gorączkę, nie powinno się od razu podawać środków przeciwgorączkowych. Jeżeli temperatura jest naprawdę wysoka, pojawiają się dreszcze lub drgawki w pierwszej kolejności należy zastosować chłodne okłady na czoło, powłoki brzuszne, oziębiać łydki. Na rynku jest cała gama leków przeciwgorączkowych, np. paracetamol, ibuprofen. Nie należy dzieciom podawać leków zawierających kwas acetylosalicylowy. 

Jak mierzyć temperaturę?
Dzieciom poniżej 6 roku życia należy mierzyć temperaturę w odbytnicy, ponieważ pomiary pod pachą są niezbyt dokładne. Przed dokonaniem pomiaru rektalnie należy termometr trochę natłuścić. Temperatura mierzona w odbytnicy jest o 0,5 ºC wyższa.

Jak zmierzyć temperaturę niemowlęciu?
Należy dziecko położyć na plecach i lekko zgiąć mu nogi. Jedną nóżkę przytrzymać w kostce kciukiem i palcem wskazującym, a drugą umiejscowić pomiędzy palcem wskazującym i środkowym tej samej ręki. Drugą ręką należy włożyć dziecku termometr do odbytu na głębokość ok. jednego centymetra.

Jak zmierzyć temperaturę małemu dziecku?
Kładziemy dziecko na brzuszku, na swoich kolanach, trzymamy nogi dziecka pomiędzy swoimi nogami i lekko przechylamy tułów malucha przez jedno ze swoich kolan. Głowę i ramiona trzeba przytrzymać jedną ręką, drugą włożyć termometr do odbytu.

Mierzenie temperatury pod pachą
Wkładamy termometr pod pachę i przytrzymujemy dziecku rękę przy ciele, tak by termometr nie wypadł. Temperatura pod pachą jest zwykle o jeden stopień niższa niż temperatura ciała.

Mierzenie temperatury w jamie ustnej

Termometr należy umieścić pod językiem. Dziecko winno zacisnąć wargi, jednak nie może gryźć termometru.

Komentarze

  1. Niezwykle trudne pojęcie. Tak naprawdę z dziećmi trzeba ostrożniej niż nam się mogłoby wydawać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wiedziałam, że temperatura różni się w zależności od pory dnia. Wpis na pewno przydatny dla wielu mam ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Teraz jest tak dużo termomentrów bezdotykowych ze mało kto mierzy w odbycie. Dużo rodziców tez sie boi ze termomentr może sie złamać.
    Dużo osob podaje dzieciom syroby na zbicie temperatury zamiast dac organizmowi szanse na poradzenie sobie samemu z chorobą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My też stosowaliśmy elektroniczny termometr bezdotykowy ale co, do wartości, jakie podawał, mieliśmy wątpliwości. Są specjalne termometry do pomiaru temperatury w odbycie. Mają miękką i giętką końcówkę.

      Usuń
  4. W pupie mierzy się temperaturę do 3 roku życia. Choć ja przestałam mierzyć temperaturę w pupie około 1,5-2 lat bo chłopcy zwyczajnie na to nie wyrażali zgody.
    Zawsze mam pod ręką dwa termometry i nimi weryfikuję pomiary: czoło i pod pachą.
    Ważne, żeby nic nie przegapić.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też mamy taki elektroniczny, który sczytuje temperaturę z czoła, ale on jest taki dodatkowy, bo czasem pokazuje dziwne temperatury.

      Usuń
  5. Gorączka to bardzo ważny mechanizm i nie należy jej pochopnie i zbyt szybko zbijać.

    OdpowiedzUsuń
  6. uff dobrze,że mam termometr elektroniczny ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dobrego, elektornicznego termometru to ze świecą szukać :).

      Usuń
  7. A moim zdaniem, nie ma co za bardzo szaleć z tą dokładnością temperatury. Co to jest 0,5stC. Tak naprawdę są przecież 3 wartości - zdrowe, czyli niska temperatura, stan podgorączkowy, czyli trzeba obserwować i wysoka temperatura, czyli trzeba zbijać. Ja bym raczej się skłaniała ku temu, żeby mierzyć tradycyjnie. I jeszcze jedno, z tego co wiem, w odbycie mierzy się do 3 roku życia, a nie 6, masz te informacje od lekarza?

    OdpowiedzUsuń
  8. Przez tyle lat matkowania wiem, że choroba potrafi uderzyć z nienacka. Ile razy się zdarzylo że dziecko biegało, bawiło się a nagle padło z gorączką.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, nie wiadomo kiedy uderzy i z której strony.

      Usuń
  9. Te choroby to nic fajnego :( ale zaczyna się jesień to zawsze i czas na jakąś infekcję właśnie. Dlatego trzeba wiedzieć jak postępować, zobaczcie tu https://mamabezrecepty.pl/naprzemienne-podawanie-paracetamolu-ibuprofenu/ jak sobie radzić z wysoką gorączką, jak dawkować bezpiecznie leki aby pomogły a nie zaszkodziły.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty