Urlop macierzyński

Prawo do urlopu macierzyńskiego mają osoby zatrudnione na etacie i te, które opłacają ubezpieczenie chorobowe, także prowadząca działalność gospodarcząPonadto przez rok mogą dostawać 1 tys. zł netto - pieniądze zarówno bezrobotni, pracujący na umowę o dzieło, rolnicy, jak i studenci. Bez względu na to, jak wygląda ich sytuacja finansowa - jeśli kwota, która należy się ze względu na zarobki będzie niższa niż tysiąc złotych, państwo "wyłoży" brakującą kwotę.

Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1.      20 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
2.     31 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
3.     33 tygodni – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
4.     35 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
5.     37 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni urlopu macierzyńskiego. Ale moja rada, szkoda marnować urlop macierzyński. Jeżeli stan zdrowia i samopoczucie nie pozwalają pracować, lepiej skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Wówczas otrzymuje się i tak 100% wypłaty.

Pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:
1.     pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko;
2.     przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową. Należy przez to rozumieć, że ojciec będzie na urlopie macierzyńskim.
Przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.

Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu. Nie ma tu znaczenia czy na ten dzień i kolejne było wystawione zwolnienie lekarskie, wówczas zwolnienie lekarskie trwa do dnia poprzedzającego poród.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego
Za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński.


Komentarze

  1. dzięki za odwiedziny i koma

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze to nie wiedziałam, że długość takiego urlopu może być różna :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. :) cieszę się, że mogłam przekazać nowe informacje.

      Usuń
  3. przypomniał mi się wykład z ubezpieczeń społecznych :D cenna wiedza :D pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Pamiętam jak ja rodziłam dzieci i niektóre Panie robiły wszystko aby przenosić ciąże bo w tym czasie zmieniał się wymiar urlopu do roku

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Ślepaczki

Ja Pacze Sercem - adopcje kotów niewidzących

Popularne posty